Farské oznamy

Farský list

TRETIA VEĽKONOČNÁ NEDEĽA, 14.4.2024

ŽIVOTNÉ JUBILEUM PÁNA KAPLÁNA ANDREJA ONDREJKU

Náš pán kaplán Andrej Ondrejka sa 9. mája 2024 dožíva 30 rokov. Spolu s vami chce poďakovať Pánu Bohu za dar života sv. omšou v nedeľu 28. apríla 2024 o 10:00 v Bazilike Svätého kríža v Kežmarku. Srdečne všetkých pozývame na túto sv. omšu.

PONDELKOVÉ A ŠTVRTKOVÉ ADORÁCIE

V našej diecéze prežívame pastoračný plán „Ježišova cesta do Emauz.“ Práve v poslednej fáze sa chceme zamerať na Eucharistiu a jej miesto v živote kresťana. Naším spoločným úsilím teda bude vstúpiť hlbšie do tajomstva Eucharistie. Preto vás už tento pondelok 15. apríla po večernej sv. omši pozývame na Eucharistickú adoráciu spojenú s modlitbou vešpier. Pripomíname, že v našej farnosti sa konajú taktiež pravidelné adorácie pred vyloženou Sviatosťou Oltárnou každý štvrtok večer od 17:00 v bazilike. Tento týždeň budú tieto adorácie zamerané na prosby o nové duchovné povolania. Povzbudzujeme vás k účasti na týchto adoráciách. Príďte vyprosovať od Eucharistického Krista milosti pre vás, vaše rodiny i celú našu farnosť a prosiť aj o nové kňazské a rehoľné povolania.

ZBIERKA NA KŇAZSKÝ SEMINÁR A DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

Na budúcu nedeľu 21. apríla bude zbierka na kňazský seminár. Vaše milodary môžete vložiť do pokladnice s nápisom „Zbierka na seminár“, ktorá je pri východe z baziliky. Nech Pán požehná a odmení vašu štedrosť. V tento deň bude i deň otvorených dverí v kňazskom seminári, ktorý začne sv. omšou o 9.00 hod. v Katedrále sv. Martina. Prenos sv. omše bude možné sledovať aj prostredníctvom vysielania katolíckej televízie LUX. Potom nasleduje program bohoslovcov. Kto by chcel určite stojí za to navštíviť toto miesto a prežiť nedeľu s našimi seminaristami.

VYSLUHOVANIE SVIATOSTI ZMIERENIA

Sviatosť zmierenia v tomto týždni budeme vysluhovať vždy pol hodiny pred každou sv. omšou od pondelka do soboty v Bazilike Svätého kríža. Pred rannými sv. omšami spovedáme od 5:45.

VEĽKONOČNÝ KONCERT V BAZILIKE

Srdečne vás pozývame na veľkonočný koncert – Slovenského kresťanského speváckeho zboru Krédo – Viruju a taktiež pár skladbami prispejú aj deti z cirkevnej školy, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21.4.2024 po svätej omši, ktorá je o 16.00 v bazilike. Svojim spevom nás obohatia aj počas slávenia sv. omše.

SPOLOČENSTVO TEOFIL

Pozývame predovšetkým našich birmovancov aj žiakov ôsmeho, deviateho ročníka a žiakov stredných škôl na stretnutie spoločenstva Teofil, ktoré sa uskutoční túto sobotu 20. apríla 2024 o 19:00 v pastoračnom centre „Karlovka.“ Príďte, tešíme sa na vás!

MODLITBOVÉ STRETNUTIE MATIEK

Milé mamy, staré mamy, krstné mamy aj duchovné mamy. V neďalekom Svite sa dňa 27. apríla 2024 uskutoční modlitbové stretnutie, ktoré organizuje komunita Útecha: „Modlitba a láska matiek premieňajú svet.“ Z našej farnosti organizujem na toto stretnutie autobus. Záujemkyne o túto púť nájdu bližšie informácie na výveskách baziliky. Srdečne pozývame.

PÚŤ S RÁDIOM LUMEN DO KRAKOVA

Naše katolícke rádio LUMEN pozýva na 17. celoslovenskú púť do Krakova k úcte Božieho milosrdenstva. Spoločne budeme putovať do svätyne, kde žila apoštolka Božieho milosrdenstva sv. sestra Faustína. Záujemcovia o túto púť môžu odovzdať obálku s menom a peniazmi u p. Šopatovej. Bližšie informácie nájdete na výveskách baziliky.

POZÝVAME DETI NA PÚŤ DO LEVOČE

Hnutie kresťanských spoločenstiev detí „eRko“ pozýva všetky deti našej farnosti na misijnú púť do Levoče. Uskutoční sa v sobotu 11. mája. Pre deti je pripravený veľmi bohatý program: hry a rôzne aktivity, modlitba posv. ruženca, sv. omša s otcom biskupom. Obed je z vlastných zásob. Obetným darom v tomto roku hygienické potreby. V sakristii baziliky a v Malom Slavkove nájdete prihlášky aj zoznam, kde sa treba zapísať, pretože voľných je iba 45 miest. Prihlasovanie na púť detí potrvá do 3. mája. Bližšie informácie nájdete na prihláške.

„TÝŽDEŇ MODLITIEB ZA DUCHOVNÉ POVOLANIA”

Od pondelka 15. apríla začína „Týždeň modlitieb za duchovné povolania”. Povzbudzujeme vás, aby ste v tomto týždni okrem vlastných úmyslov obetovali vašu účasť na sv. omši, vaše modlitby a adorácie za nové povolania. Vo štvrtok 18. apríla pri všetkých sv. omšiach použijeme omšový formulár „Za povolania na kňazský stav“ a v pondelok a vo štvrtok bude aj adorácia za nové duchovné povolania. Budúca nedeľa 21. apríla sa nazýva aj Nedeľa Dobrého pastiera, keď vyvrcholí tento týždeň modlitieb.

MODLITBA ZA DUCHOVNÉ POVOLANIA

Pane Ježišu Kriste, ty sám sprevádzaš každého povolaného. Prosíme ťa za tých, ktorí hľadajú, alebo sa rozhodujú pre duchovné povolanie v tvojej Cirkvi. Udeľ im všetky potrebné milosti, vzdiaľ od nich všetky pokušenia a posilňuj ich vo svätosti, aby ochotne a oddane poznávali teba, odpovedali v dôvere na tvoje volanie a postupne sa pripravovali na dôstojnú službu v tvojej Cirkvi. Ukáž im zmysel a hodnotu povolania, aby ťa sami čoraz viac milovali a zjednocovali sa s tebou. Ty žiješ a kraľuješ na veky vekov. Amen.

Odvaha ísť na duchovné cvičenia

Tento rok sa v Katolíckej cirkvi slávi ako Rok modlitby. V tejto časti Vás povzbudzujem objaviť krásu duchovných cvičení. Prajem Vám príjemné počúvanie.

V mojom podcaste Božie slovo medzi nami (BSMN) Vám pravidelne ponúkam zamyslenie k evanjeliu najbližšej nedele. Teraz na 3. veľkonočnú nedeľu je to nad úryvkom Lk 24,35-48. Prajem Vám príjemné počúvanie!