Zvyk zahaľovať kríže

zahaleny-kriz (1).jpg

V minulosti sa v rámci pôstneho obdobia 5. pôstnou nedeľou začínala tzv. Doba umučenia. Vyjadrovalo sa to tým, že od tejto nedele sa v textoch sv. omše a v liturgických čítaniach dostávala do popredia téma Kristovho umučenia zahaľovali sa kríže. Preto sa 5. pôstna nedeľa v minulosti nazývala aj tzv. Čierna nedeľa alebo Smrtná nedeľa. Od tohto pomenovania sa však upustilo a nepoužíva sa viac, aby sa vyjadrila vnútorná jednota celého pôstneho obdobia. Naďalej však zostal zvyk na 5. pôstnu nedeľu zahaľovať v kostoloch kríže umučeného Krista. Kríže zostanú zahalené až do skončenia slávenia liturgie umučenia Pána Ježiša v Piatok utrpenia Pána (Veľký piatok). Povzbudzujeme Vás, že podobne si môžete aj vo svojich domácnostiach zahaliť kríže a aj takto viditeľne prežívaťešte hlbším duchovným spôsobomposledné dni pôstneho obdobia.

Počúvaj podcast kdekoľvek sa nachádzaš

Vyber si jeden z podcastov a počúvaj ho prostredníctvom tohto webu alebo cez jednu z obľúbených podcastových aplikácii.

Modlitba je povinnosť alebo nevyhnutnosť?

Tento rok sa v Katolíckej cirkvi slávi ako Rok modlitby. V tejto časti Vám ponúkam praktické podnety pre farnosti, spoločenstvá a rodiny, ako prehĺbiť našu modlitbu. Prajem Vám príjemné počúvanie.

Počúvaj na:

Spotify logoApple Podcasts logoGoogle Podcasts logo

Posolstvo evanjelia z 11. nedele v Cezročnom období (16.6.)

V mojom podcaste Božie slovo medzi nami (BSMN) Vám pravidelne ponúkam zamyslenie k evanjeliu najbližšej nedele. Teraz je to nad úryvkom Mk 4,26-34. Prajem Vám príjemné počúvanie!

Počúvaj na:

Spotify logoApple Podcasts logoGoogle Podcasts logo

Podporte nás

Ďakujeme za Vašu podporu a štedrosť, aby sme aj naďalej mohli uhrádzať potrebné výdavky a pripravovať pastoračné aktivity. Aktivity našej farnosti môžete podporiť finančne prostredníctvom pokladničiek v kostoloch alebo priamo na bankový účet farnosti.

IBAN: SK50 1100 0000 0026 2315 8188