Relikvia a novéna k blahoslavenej Zdenke

Kongregácia milosrdných sestier svätého Kríža vyhovela mojej žiadosti a darovala relikviu blahoslavenej Zdenky Schellingovej pre našu baziku. V Provinciálnom dome tejto rehole som ju po krátkej spoločnej modlitbe osobne prevzal z rúk provinciálnej predstavenej sr. Šebastiany Tuptovej. V našej bazilike bude uložená v deň liturgickej spomienky blahoslavenej Zdenky, ktorý pripadá na 30. júl. Od 21. júla sa bude ako duchovná príprava konať Novéna k blahoslavenej Zdenke. Pomodlíme sa ju vždy na záver každej sv. omše. Blahoslavená Zdenka – oroduj za nás! Životopis blahoslavenej Zdenky si môžete prečítať TU.

K žiadosti o relikviu práve tejto blahoslavenej má viedli najmä štyri dôvody:

  1. Kežmarok je súčasťou Spišskej diecézy, z ktorej pochádza aj blahoslavená Zdenka. Narodila sa v roku 1916 v Krivej na Orave.
  2. Vlastným menom Cecília Schellingová ako 15 ročná vstúpila do Kongregácie milosrdných sestier svätého Kríža. Naša bazilika nesie názov svätého Kríža.
  3. Blahoslavená Zdenka si za svoju vernosť Cirkvi nesmierne vytrpela vo väzení. Po jej zatknutí 29. februára 1952 bola kruto mučená. Potápali ju do vody, pokiaľ sa nezačala dusiť, naťahovali ju po strop a pritom ju bili. Svojím životom sa pripodobnila trpiacemu Kristovi, ktorého tajomstvo umučenia je zobrazené na hlavnom oltári našej baziliky.
  4. Za blahoslavenú ju vyhlásil pápež Ján Pavol II. na sviatok Povýšenia sv. Kríža 14. septembra 2003 v Bratislave – Petržalke pri tretej pastoračnej návšteve Slovenska. Je to deň, keď sa slávi slávnosť titulu našej baziliky.
4.9/5 - (15 votes)