Relikvia a novéna k blahoslavenej Zdenke

IMG_6200-1-450x471.jpg

Kongregácia milosrdných sestier svätého Kríža vyhovela mojej žiadosti a darovala relikviu blahoslavenej Zdenky Schellingovej pre našu baziku. V Provinciálnom dome tejto rehole som ju po krátkej spoločnej modlitbe osobne prevzal z rúk provinciálnej predstavenej sr. Šebastiany Tuptovej. V našej bazilike bude uložená v deň liturgickej spomienky blahoslavenej Zdenky, ktorý pripadá na 30. júl. Od 21. júla sa bude ako duchovná príprava konať Novéna k blahoslavenej Zdenke. Pomodlíme sa ju vždy na záver každej sv. omše. Blahoslavená Zdenka – oroduj za nás! Životopis blahoslavenej Zdenky si môžete prečítať TU.

K žiadosti o relikviu práve tejto blahoslavenej má viedli najmä štyri dôvody:

  1. Kežmarok je súčasťou Spišskej diecézy, z ktorej pochádza aj blahoslavená Zdenka. Narodila sa v roku 1916 v Krivej na Orave.
  2. Vlastným menom Cecília Schellingová ako 15 ročná vstúpila do Kongregácie milosrdných sestier svätého Kríža. Naša bazilika nesie názov svätého Kríža.
  3. Blahoslavená Zdenka si za svoju vernosť Cirkvi nesmierne vytrpela vo väzení. Po jej zatknutí 29. februára 1952 bola kruto mučená. Potápali ju do vody, pokiaľ sa nezačala dusiť, naťahovali ju po strop a pritom ju bili. Svojím životom sa pripodobnila trpiacemu Kristovi, ktorého tajomstvo umučenia je zobrazené na hlavnom oltári našej baziliky.
  4. Za blahoslavenú ju vyhlásil pápež Ján Pavol II. na sviatok Povýšenia sv. Kríža 14. septembra 2003 v Bratislave – Petržalke pri tretej pastoračnej návšteve Slovenska. Je to deň, keď sa slávi slávnosť titulu našej baziliky.

Galéria

Počúvaj podcast kdekoľvek sa nachádzaš

Vyber si jeden z podcastov a počúvaj ho prostredníctvom tohto webu alebo cez jednu z obľúbených podcastových aplikácii.

Vonkajšie znaky a gestá pri modlitbe

Tento rok sa v Katolíckej cirkvi slávi ako Rok modlitby. V tejto časti Vám ponúkam praktické podnety pre farnosti, spoločenstvá a rodiny, ako prehĺbiť našu modlitbu. Prajem Vám príjemné počúvanie. 

Počúvaj na:

Spotify logoApple Podcasts logoGoogle Podcasts logo

Posolstvo evanjelia z nedele Zoslania Ducha Svätého (19.5.)

V mojom podcaste Božie slovo medzi nami (BSMN) Vám pravidelne ponúkam zamyslenie k evanjeliu najbližšej nedele. Teraz na Svätodušnú nedeľu je to nad úryvkom Jn 15,26-27; 16,12-15. Prajem Vám príjemné počúvanie!

Počúvaj na:

Spotify logoApple Podcasts logoGoogle Podcasts logo

Podporte nás

Ďakujeme za Vašu podporu a štedrosť, aby sme aj naďalej mohli uhrádzať potrebné výdavky a pripravovať pastoračné aktivity. Aktivity našej farnosti môžete podporiť finančne prostredníctvom pokladničiek v kostoloch alebo priamo na bankový účet farnosti.

IBAN: SK50 1100 0000 0026 2315 8188