Korunovácia Madony s Dieťaťom

IMG_6611-360x471 (1).jpg

Na 22. august pripadla v cirkevnom kalendári spomienka Preblahoslavenej Panny Márie Kráľovnej. Sviatok ustanovil pápež Pius XII. 1. novembra 1954 pri príležitosti 100 rokov od vyhlásenia dogmy o Nepoškvrnenom Počatí Panny Márie. Vtedy korunoval v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme milostivý obraz Panny Márie „Salus Populi Romani“, ktorú má v osobitnej úcte aj súčasný Svätý Otec František. Preto v túto nedeľu 22. augusta v našej farnosti Kežmarok prebehol počas sv. omše o 10:00 hod. obrad korunovácie gotickej sochy Panny Márie korunkou, ktorá pôvodne zdobila túto sochu a ktorú sme dali zreštaurovať. 

Gotická socha Madony s Dieťaťom vznikla v kežmarskej dielni okolo roku 1500. V období baroka dostala socha dnešné farebné prevedenie a aj korunku. K Madone sa vzťahuje  legenda z 30. rokov minulého storočia. V tom čase bola ukrytá – zamurovaná v priestore nad sakristiou a objavená bola, keď sa opakovane prisnil sen vtedajšiemu miestnemu kaplánovi Jánovi  Čarnogurskému, v ktorom ho Panna Mária žiadala o vyslobodenie svojej sochy. Na základe sna našiel miesto úkrytu plastiky. O pár rokov zomrel Ján Čarnogurský v povesti svätosti ako špirituál kňazského seminára v Spišskej Kapitule vo veku 34 rokov.

Počúvaj podcast kdekoľvek sa nachádzaš

Vyber si jeden z podcastov a počúvaj ho prostredníctvom tohto webu alebo cez jednu z obľúbených podcastových aplikácii.

Panna Mária - Matka modlitby

Tento rok sa v Katolíckej cirkvi slávi ako Rok modlitby. V tejto časti Vám ponúkam praktické podnety pre farnosti, spoločenstvá a rodiny, ako prehĺbiť našu modlitbu. Prajem Vám príjemné počúvanie. 

Počúvaj na:

Spotify logoApple Podcasts logoGoogle Podcasts logo

Posolstvo evanjelia z nedele Najsvätejšej Trojice (26.5.)

V mojom podcaste Božie slovo medzi nami (BSMN) Vám pravidelne ponúkam zamyslenie k evanjeliu najbližšej nedele. Teraz na Najsvätejšiu Trojicu je to nad úryvkom Mt 28,16-20. Prajem Vám príjemné počúvanie!

Počúvaj na:

Spotify logoApple Podcasts logoGoogle Podcasts logo

Podporte nás

Ďakujeme za Vašu podporu a štedrosť, aby sme aj naďalej mohli uhrádzať potrebné výdavky a pripravovať pastoračné aktivity. Aktivity našej farnosti môžete podporiť finančne prostredníctvom pokladničiek v kostoloch alebo priamo na bankový účet farnosti.

IBAN: SK50 1100 0000 0026 2315 8188